לגדיד יצאנו - אגדה ציונית בצנצנת

אחד הדברים שאני הכי אוהבת לעשות זה לטייל, אחד הדברים שאני הכי פחות אוהבת לעשות זה לקום מוקדם (מדי) בבוקר.

לכן, כשהוזמנתי לגדיד התמרים מטעם תמר כנרת, מצאתי עצמי בקונפליקט ממשי - מצד אחד: טבע, אוויר, חופש. מצד שני, לקום ב-3 בבוקר כדי לראות גדיד תמרים?!?

נו טוב, יש דברים שעושים רק פעם אחת, בשביל החוויה...אז נסעתי.

 

  

 

הגענו בשעת ערב מאוחרת אל אחוזת אוהלו , שם ישנו את מעט השעות שהוקצבו לנו.

 

ב-3 בבוקר מתחילים הטלפונים של ההשכמה.

 

טוב, אין ברירה...בשביל זה באנו. קפה קליל, התארגנות זריזה ויצאנו לדרך.

 

 

 

הגענו לאחד ממטעי קבוצת כנרת בשעה 4:00 בבוקר כדי לצפות בתהליך הגדיד, לשמוע את סיפור השבת התמר לארץ ישראל, ליהנות ממטעמי תמרים ולשיר שירי ארץ ישראל היפה עד עלות הזריחה.

 

 

 

 

 

והנה ההוכחה שלא רק התעוררנו, אלה גם שרנו במלוא המרץ:

 

 

 

 

 

 

קצת היסטוריה

 

למעלה מ- 80 שנים חלפו מאז יצאו חברי "קבוצת כנרת" למבצע סודי ומסוכן – מבצע השבת התמר לישראל. בן ציון ישראלי ועמרם רבר פילסו את דרכם בין ביירות, דמשק ואירן, בין נהרות הפרת והחידקל אל תוך עירק בין סכנות ודרכים עקלקלות עד שהגיעו אל החוטרים הנכספים, אותם הבריחו בדרך לא דרך על גבי גמלים ומשאיות, בין גבולות אויב, כשרק דבר אחד אוחז בליבותיהם – החלום להצמיח היסטוריה בארץ ישראל – להשיב מגלות בבל אל ארץ התנ"ך את התמר.

 

החוטרים נטעו בגנה של רחל המשוררת והחלו לצמוח, כשאט-אט הם מצמיחים איתם את העמק שעל גדות הכנרת, פושטים אל מרחבי ערבות הירדן ומפריחים את השממה עד לסדום – התמר שב הביתה.

 

80 שנה אחרי ובחצר כנרת ממשיכים להגשים מדי יום בעקשנות את הניסיון, והתבונה שהביאו איתם החלוצים ממסעם. אותו חזון ממשיך ונקטף בגבעה שמעל הכנרת ממטעי התמרים, נארז בקופסאות, נמזג אל צנצנות המכילות בתוכן את טעמה של האגדה הציונית שהתגשמה בחצר של קבוצת כנרת ועדיין מפעמת בלבבות אנשיה.

 

תמרים מכל קשת הזנים, עשירים ברכיבים תזונתיים בריאים וממריצים, סילאן טבעי וממרחים המערבבים טעמים נפלאים של חלבה, אגוזים ושוקולד בדבש תמרים טהור – כל אלו הם התמצית של אותו חלום שהתחיל בליבם של חלוצים עם אמונה תמימה וממשיך להתגשם מדי יום בחצר כנרת.

 

בחצר כנרת גדלים זני התמרים הבאים:
 
חלאווי
תמר רך ומתוק, בעל מראה מאורך. עשיר בסיבים תזונתיים ומינרלים: אשלגן, מגנזיום וברזל. מקורו בעיראק.

 

דרי

יבש, מתוק, מכונה "התמר השחור". עשיר בסיבים תזונתיים, נוגדי חמצון ומגנזיום והוא בעל תכולת הברזל הגבוהה ביותר מבין הזנים.

 

אמרי

פרי גדול ומאורך בצבע ענבר, עשיר בסיבים תזונתיים ומינרלים, אבץ, ואשלגן ובעל תגובה אנטי-חמצונית גבוהה. מתוק מתבלט במרקמו הפריך. מקורו במצרים.

מתאים במיוחד למילוי בשקדים ואגוזים, בישול ואפיה, לתערובות גרנולה ולסלטים שונים

 

חדראווי

טעמו כשוקולד, רך ובשרני, מתוק ונימוח. עשיר בנוגדי חמצון, סיבים תזונתיים וברזל, מכיל סידן.

 

זהידי

יבש, מתוק, בעל מראה מעוגל וצבע זהוב. עשיר בברזל והעשיר ביותר בסיבים תזונתיים מבין הזנים

זן זה הוא האהוב ביותר על עדות המזרח ובמיוחד העיראקים, שכן זהו התמר המגיע מאזורים הללו.

 

ברהי

תמר מעוגל וצהוב, נאכל הן טרי והן מהקפאה. זמין בחודשים אוגוסט עד אוקטובר. מופחת קלוריות בהשוואה לזנים אחרים ועשיר בסיבים תזונתיים

 

חיאני

תמר מופחת קלוריות בהשוואה לזנים אחרים. צבעו כהה ומבריק ובשרו פריך ובשרני. הוא נשמר בהקפאה ומצוין כחטיף קל ומרענן. מקורו במצרים.

 

מג'הול

"מלך התמרים". פריו גדול מאוד ומרשים, טעמו עשיר ומרקמו נימוח ועסיסי. הוא עשיר בנוגדי חמצון, סיבים תזונתיים, אשלגן, מגנזיום, ברזל אבץ וסידן.  מקור הזן : מרוקו.

הוא משמש הן לבישול והן כחטיף.

 

 

סוגי הסילאן של תמר כנרת מבית חצר כנרת

 

חצר כנרת מייצרת סוגים שונים של סילאן ובהם:

 

סילאן טבעי - ללא חומר משמר וללא תוספת סוכרים בצנצנת או בבקבוק לחיץ. מדובר בסירופ תמרים טבעי ללא חומר משמר . הסילאן הטבעי מכיל סיבים תזונתיים, מינראלים ואפס שומן. עשיר בטעמו וללא תוספת סוכרים. מתאים כתחליף לסוכר בקינוחים ושלל תבשילים. טעמו המעושן טיפה מעשיר כל תבשיל וקינוחים.

על אף שהסילאן (רוטב התמרים) הוא אחד ממוצרי המזון הותיקים במזרח התיכון ונמצא בשימוש כבר אלפי שנים הוא נחשב כחדש במטבח הישראלי המודרני בשנים האחרונות התרחב השימוש בסילאן בבישול, אולם עדיין יש פוטנציאל רב לגידול בצריכת הסילאן כתחליף בריא וטעים לסוכר וממתיקים אחרים בקרב מי שעדיין אינם מכירים לעומק את סגולותיו. מקור הסילאן  הוא בעיראק והוא הובא לארץ על ידי עולים מעיראק בשנות הארבעים. מכינים אותו על ידי בישול של תמרים וסינונם. המרקם שלו נוזלי וטעמו עדין ומתוק יותר מדבש.

הסילאן, להבדיל ממתיקים אחרים, ייחודי בכך שהוא מכיל כמות ניכרת של סיבים תזונתיים.  בנוסף על כך מכיוון שהתמרים הם מקור עשיר וזמין למינרלים רבים, כגון אשלגן, מגנזיום וברזל, גם הסילאן מהווה מקור עשיר וזמין למינרלים אלו.

 

רוטב סילאן חמוץ מתוק - בשילוב של טעמים ייצר רוטב עשיר בארומה וטעמים מומלץ לשימוש בתבשילים למיניהם מוקפצים ושלל מנות מיוחדות מרינדה לעוף בקר וירקות וכו' סילאן בארבע טעמים שונים לשימוש כרטביי בישול מיוחדים לתבשילים טעימים וקלים לשימוש.

 

רוטב סילאן גריל - מרינדה ייחודית מלאה בטעם וארומה מומלץ להכנת פרגיות עוף וירקות על האש יעשיר לכם את המנגל של החגים כל הרטבים המיוצרים אצלנו במפעל, נעשים תוך הקפדה ושמירה על איכות המוצר, במטרה לייצר לכם את הרוטב המושלם שישדרג לכם כל ארוחה סילאן בארבע טעמים שונים לשימוש כרטביי בישול מיוחדים לתבשילים טעימים וקלים לשימוש. 

 

סילאן שום צ'ילי - בבקבוק לחיץ לשימוש בייתי נקי ונוח מרינדה ייחודית מורכבת מרוטב סילאן של תמר כנרת בשילוב של שום וצ'ילי יצרו מרינדה עשירה בטעמים מומלץ לשימוש במגוון מאכלים תבשלי עוף ועוד סילאן בארבע טעמים שונים לשימוש כרטביי בישול מיוחדים לתבשילים טעימים וקלים לשימוש.

 

סילאן חריף מתוק - בבקבוק לחיץ לשימוש בייתי קל ונוח  יעשיר כל ארוחה בניחוחות וטעם נהדרים סילאן בארבע טעמים שונים לשימוש כרטביי בישול מיוחדים לתבשילים טעימים וקלים לשימוש.

 

 

 

 

 

חזרנו לאחוזת אוהלו למנוחה קלה, ארוחת בוקר ולנוף המדהים הזה.

 

 

 

 

 

 

משם נסענו לאתר רוב רוי ליהנות משיט בקאנו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הנה שני סרטונים שממחישים את החוויה:

 

 

 

 

 

 

 

את הטיול סיימנו במרכז המבקרים החדש של תמר כנרת המציג:  אגדה ציונית ארוזה בצנצנת

 

מרכז המבקרים של תמר כנרת מזמין ליהנות ממגוון פעילויות במרכז המבקרים החדש של תמר כנרת ולהצטרף לסיורים מודרכים, החושפים את סיפור החלוצים שהשיבו את התמר אל ארץ התנ"ך והפכו חלום למציאות.

 

בין התמרים בחצר של קבוצת כנרת ממשיך ופועם ליבה של ההיסטוריה.

אגדה שהתחילה בחזון של חלוצים, חברי הקיבוץ, שרצו להשיב אל ארץ התנ"ך את התמר, רצון שהפך לחלום חלום שהפך למציאות.

 

מרכז המבקרים החדש של תמר כנרת, שנפתח לאחרונה לקהל הרחב, מביא את סיפור חזונם של אותם חלוצים  ומציע למבקרים לחוות את ארץ ישראל החקלאית והחלוצית, לטעום ממגוון התמרים הגדלים במטעי הקיבוץ, להתחקות אחר גלגולו של החזון שהפך למציאות וליהנות ממגוון פעילויות לילדים ומבוגרים כאחד.

 

במרכז המבקרים נהנים ממגוון פעילויות: 

טועמים – טועמים ממגוון התמרים הגדלים במטע הקיבוץ, מריחים תבלינים מיוחדים מהגליל ולוגמים את יינות הגולן.

לומדים -  יוצאים למסע אל ראשית כיבוש האדמות בעמק הירדן באמצעות סרטון מרהיב ומהנה באורך של 10 דקות.
נהנים -  נהנים ממגוון פעילויות לילדים ומבוגרים כאחד ולומדים להכיר מקרוב את החקלאות.
המודרנית והאתגרים העומדים בפני מגדלי התמרים בארץ.

 

"לכבוש את השממה אפשר בעקשנות, באמצעים, בניסיון ובתבונה" - כתב בן ציון ישראלי באחד מיומני מסעותיו.

החלום הזה התחיל לפני 80 שנה עם 17 לירות בכיס והרבה אמונה בדרך למסע שלא נגמר. שני חולמים, חברי קבוצת כנרת, בן ציון ישראלי ועמרם רבר, חמושים ברוחו המפעמת של הוזה תמרים ידוע, שמואל סטולר, יצאו למבצע מסוכן וסודי – המבצע להשבת התמר. הם פילסו את דרכם בין ביירות, דמשק ואירן, בין נהרות הפרת והחידקל אל תוך עירק, בין סכנות ודרכים עקלקלות עד שהגיעו אל החוטרים הנכספים, אותם הבריחו בדרך לא דרך על

גבי גמלים ומשאיות, בין גבולות אויב, כשרק דבר אחד אוחז בליבותיהם – החלום להצמיח היסטוריה בארץ ישראל – להשיב מגלות בבל אל ארץ התנ"ך את התמר.

 

 סיורים מודרכים:

 

במסגרת הפעילויות במרכז המבקרים אפשר ממש לצעוד במשעולי ההיסטוריה.

שלושה סיורים מודרכים מוצעים לקהל הרוצה להשלים את החוויה  ולטעום אותה ממש מקרוב:

 

סיור שיבת התמר התרבותי לארץ ישראל

בחלומו ראה בן ציון ישראלי את עץ התמר שב לארץ. העץ שהיה אחד מסמלי הארץ וכמעט שלא הוזכר בה הוחזר אליה אודות לנחישותו של בן ציון ישראלי וחברו איש נהלל יאני אבידוב. בסיור מוצג מסלול הבאת החוטרים הראשונים מעיראק דרך קליטתם באדמת העמק, מסופר סיפור מימוש חלומם של בן ציון ויאני בנטיעת גן רחל והמטע שלימים נקרא גן בן ציון לזכרו ובסופו עוקבים אחר נטיעתם של החוטרים ופיזורם מהעמק ביישובי הבקעה והערבה.

 

סיור במעלה הגבעה

"כשאמא באה הנה יפה וצעירה אז אבא על הגבעה בנה לה בית..."

זו לא רק שורה מתוך שיר שהוא נכס צאן ברזל בזמר העברי אלא התייחסות לאותם צעדים ראשונים היסטוריים. בסיור זה צועדים בצעדים שנעשו בו זמנית בהיסוס ובביטחון על-ידי אותם חלוצים חולמים ומגשימים שבאו מארצות רחוקות להגשים חזון. שלושת הבתים הראשונים עומדים על טילם ומספרים את סיפורה של הגבעה שהיא גם ראשיתה של קבוצת כנרת וכל אשר התרחש באותם ימים של תחילת המאה הקודמת.

 

סיור בין משוררות

רחל ונעמי נחות בבית העלמין האחת ליד רעותה. ברצף שירתן הן מספרות על בניין ארצנו. בסיור זה מודגש עד כמה רב הדמיון בין נעמי לרחל. בפני המטיילים מובא סיפורן האישי ומסומנים השירים שהיו לנכס צאן ברזל ומהווים ציוני דרך  במסלול חייהן של אותן יוצרות גדולות. זהו סיור שמלווה בזמרת שיריהן תוך כדי חשיפת האירועים והמקומות שעזרו להן להיות כל כך מיוחדות.

 

 

החנות של תמר כנרת

בסמוך למרכז המבקרים קיימת החנות של תמר כנרת שבה ניתן לערוך היכרות מקרוב אחר המוצרים המיוחדים של החברה:

זני התמרים השונים, הסילאן המוכר והאיכותי של תמר כנרת, המופק ממטעי התמרים הראשונים בארץ, הממוקמים בעמק הירדן שעל שפת הכנרת. האקלים והמיקום הגאוגרפי נותנים לתמרים של תמר כנרת טעם נהדר, המייחדים אותו, הסילאן הטבעי של תמר כנרת מתוק באופן טבעי ללא תוספות כלשהן ולכן בריא ומתאים לאכילה עם מגוון מאכלים.

וגם מגוון רחב של רטבי סילאן בטעמים אשר הותאמו במיוחד למאכלים שונים ומאפשרים להוסיף טעמים חדשים למנות השונות ולהפוך כל ארוחה למהנה.

ממרחים על בסיס תמרים כתחליף בריא ואיכותי למריחה על לחם, מקפא ביתי או עוגת גלידה. בתוספות שונות של אגוזי מלך, חלבה ושוקולד.

ובנוסף מליות תמר, מארזי מתנה לחגים ולכל הזדמנות ועוד עשרות מוצרים למטבח ולבית המעצימים את חוויית הבישול והאירוח.  

 

 

 

בית קפה תמר כנרת

בקרוב יפתח  גם בית-קפה בצמוד למרכז המבקרים בו ניתן יהיה ליהנות מהפוגה נעימה ולאסוף כוחות לקראת המשך המסלול לאורך המראות והאטרקציות המרהיבות שיש לעמק הירדן להציע.

 

אתם מוזמנים לבקר במרכז המבקרים החדש של תמר כנרת וליהנות מחופשת פסח לא שגרתית, טעימה ומלאת סיפוק.

 

איך מגיעים?

מומלץ  פשוט לכתוב  ב־ Waze תמר כנרת.  מרכז המבקרים נמצא בסמוך לכניסה לקיבוץ כנרת, כחמש דקות נסיעה מטבריה ומצומת צמח.

 

שעות פתיחה:

 

ימים א-ה:              09:00 –  19:00

ימי שישי וערבי חג: 09:00 – 16:00

ימי שבת וחג:         9:00 – 21:00

 

הסיורים בתיאום מראש ולרגל הפתיחה הם יוצעו חינם למבקרים וזאת לתקופה מוגבלת של תקופת ההרצה.

 

לאתר תמר כנרת

 

הצטרפו לדף הפייסבוק שלי

 

הדר אוקנין – בלוגרית לייפסטייל ומשווקת במדיה החברתית

 

Please reload

Please reload

  • Instagram - Black Circle
  • LinkedIn Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page
ScreenHunter_8438 Nov. 10 11.26.jpg